top of page

Használ Vagy Ártalmas-e A Napi Színtű Tejfogyasztás? Mit Mond A Tudomány?

A tej évezredek óta része az emberi táplálkozásnak, és sokáig az egészség szimbólumaként tekintettek rá. Az utóbbi évtizedekben azonban egyre több kérdés merült fel azzal kapcsolatban, hogy valóban előnyös-e napi rendszerességgel fogyasztani. Vajon a tej erősíti a csontokat, vagy épp ellenkezőleg: hosszú távon ártalmas lehet az egészségre? Lássuk, mit mond erről a tudomány jelen állása.



A tej tápanyagtartalma: többről van szó, mint kalciumról


A tej jelentős mennyiségben tartalmaz:


  • Kalciumot – elengedhetetlen a csontok és fogak egészségéhez.


  • D-vitamint – különösen a dúsított változatokban, amely a kalcium felszívódását segíti.


  • Fehérjét – teljes értékű fehérjeforrás, mindegyik esszenciális aminosavat tartalmaz.


  • B-vitaminokat (pl. B2, B12) – amelyek nélkülözhetetlenek az idegrendszer és az energiaanyagcsere működéséhez.


Ez alapján a tej valóban értékes táplálék lehet – de vajon mindenki számára az?



A tej és a csontok egészsége


A tejfogyasztás hagyományosan a csontritkulás megelőzésével hozható összefüggésbe. Azonban több tanulmány eredménye nem egyértelmű ilyen téren.


Egy svéd kohorszvizsgálat kutatói több mint 100 000 embert vizsgáltak 20 éven át, és úgy találták, hogy a magas tejfogyasztás nem csökkentette a csonttörések kockázatát, sőt, a nők esetében még magasabb halálozási aránnyal is társult. A kutatók oxidatív stresszel és galaktózbevitellel magyarázták az eredményeket.


Azonban más tanulmányok nem mutattak ki egyértelmű összefüggést a tejfogyasztás és a csonttörések csökkenése között.


Bár a tej kiváló kalciumforrás, önmagában nem garantálja az erős csontokat – a D-vitamin, a fizikai aktivitás és más tápanyagok (pl. K2-vitamin) együttes hatása is számít.



A tejfogyasztás és a szív- és érrendszer


A hagyományos tej telített zsírokban gazdag, ezért sokáig úgy vélték, hogy növeli a szívbetegségek kockázatát. Ugyanakkor újabb tanulmányok árnyaltabb képet mutatnak.


Egy 2018-as tanulmány, amely több mint 130 000 embert vizsgált 21 országban, megállapította, hogy a mérsékelt tejtermékfogyasztás (3 adag/nap) alacsonyabb szív- és érrendszeri betegségi kockázattal járt együtt – még a hagyományos tej esetében is.


Ezenkívül más meta-analízisek is arra utalnak, hogy a tejfogyasztás semleges vagy enyhén védő hatású lehet a szívbetegségek tekintetében.



A tej és a rák kapcsolata


Az egyik legvitatottabb terület a tejfogyasztás és a rák kapcsolata. Egyes kutatások szerint a tej növelheti a prosztatarák kockázatát, míg más tanulmányok arra utalnak, hogy csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának esélyét.


Fontos megjegyezni, hogy az összefüggések nem ok-okozatiak, és az eredmények populációnként, genetikai háttér és életmódbeli tényezők szerint változnak, így egzakt következtetést ilyen téren nem vonhatunk le.



Mi a tudományos konszenzus?



A jelenlegi kutatások alapján a napi tejfogyasztás mérsékelt mennyiségben nem ártalmas az egészséges felnőttek többsége számára, sőt, tápanyagtartalma miatt akár hasznos is lehet.

Ugyanakkor:


  • Egyénenként változhat a tolerancia (laktózintolerancia, allergia).


  • A tejfogyasztás nem helyettesíti az egészséges életmódot (mozgás, változatos étrend).


  • Túlzott mennyiség (napi 3-4 pohár felett) nem hoz automatikusan előnyt, sőt, egyes esetekben kockázatokat is rejthetnek.


Ajánlások


Egészséges felnőttek számára napi 1–2 adag (kb. 2 dl/adag) tej vagy tejtermék fogyasztása biztonságos, és hozzájárulhat a kalcium- és fehérjebevitelhez.


Laktózérzékenyek számára választhatók laktózmentes tejtermékek vagy növényi alternatívák.


Hagyományos tej vs. zsírszegény tej: újabb kutatások szerint a hagyományos tej is része lehet egy egészséges étrendnek, de érdemes figyelembe venni az egyéni zsírbevitel összképét.


Ha pedig ízletes és egészséges laktózmentes élelmiszereket keresel, kattints ide.


A tej jó hatással lehet a szervezetünkre,  a hangsúly fogyasztásának mértékében rejlik.


Felhasznált források: Michaelsson K. et al. (2014). Milk intake and risk of mortality and fractures in women and men: cohort studies. BMJ., Feskanich D. et al. (2014). Milk consumption and hip fractures. American Journal of Clinical Nutrition, Dehghan M. et al. (2018). Association of dairy intake with cardiovascular disease and mortality in 21 countries. Lancet. Guo J. et al. (2017). Milk and dairy consumption and risk


Commentaires


bottom of page